Prahistorijski delfin iz Škotske: Živio prije 170 miliona godina i bio dugačak 4,3 metra
Naučnici su saopštili da su istražili fosilne ostatke pomorskog reptila nalik delfinu na škotskom ostrvu Skaj. Životinja je živjela prije 170 miliona godina i bila je duga 4,3 metra, piše Rojters.
Stvorenje nazvano “Dearcmhara shawcroshi” pripada grupi ihtiosaurusa koji su bili dominantni vodeni reptili u vrijeme kada su dinosaurusi vladali svijetom. Ihtiosaurusi su živjeli 150 miliona godina prije nego što su nestali prije oko 95 miliona godina, prenosi Tanjug.
Reptil je živio u toplim, plitkim morima tokom jure, hraneći se ribom. Ostaci su nepotpuni ali oblik kostiju na prednjim perajima pokazuje da je, iako srednje veličine, bio izuzetno jak i brz plivač, kažu naučnici.
- Iz Škotske je i to je prvi, isključivo škotski vodeni reptil koji je otkriven i proučen – naveo je paleontolog Stiv Brusati sa Univerziteta u Edinburgu u studiji objavljenoj u listu “Scottish Journal of Geology”.
- Mnogi drugi fosili pomorskih reptila pronađeni su u Škotskoj, ali je većina nestala u privatnim kolekcijama ili je prodata. Ovaj uzorak konačno razbija taj ciklus: pronašao ga je privatni kolekcionar koji je uradio sjajnu stvar – poklonio ga je muzeju i sarađivao sa naučnicima – objašnjavaju u ovoj studiji.
Amaterski lovac na fosile Brajan Šovkros pronašao je fosile na plaži na ostrvu Skaj 1959. i poklonio ih devedesetih glazgovskom Muzeju lova.
Stvorenje je dobilo ime “dearcmhara” (izgovara se džark vara) po galskom izrazu za “vodenog guštera” i Šokvrosu kome su naučnici željeli da odaju priznanje.
Otkriće reptila baca novo svjetlo na period Jure koji se smatra crnom rupom kada je riječ o fosilima pomorskih reptila i Škotska je jedna od rijetkih zemalja koja ima fosile iz tog perioda.
Drugi fosili ukazuju na to da je “vodeni gušter” živio sa drugim vodenim reptilima poput plesiosaurusa, a čuvena, neuhvatljiva Nesi, mitsko čudovište iz jezera Nes, najčešće se opisuje kao plesiosaur, sa dugim vratom i perajima poput vesla.
Primjedbe
Objavi komentar